Koloniträdgården – en trädgård för alla

Omfattar Skåne län och delar av Blekinge

Kontaktperson
Ordförande
Sune Malmgren
sune.i.malmgren@telia.com
Telefon: 076 830 09 19

Södra regionens hemsida

Medlemsföreningar Skåne

ESLÖV

Prästkragens koloniförening
C/o Pia Nilsson
Föreningstorget 3 d
241 32 Eslöv

Kontaktperson
Ordförande
Kent Björk
Tel: 070-348 17 84

Rönnbärets koloniförening
Box 107
241 22 Eslöv
E-post: koloniforeningen.ronnbaret@hotmail.com

Kontaktperson
Ordförande
Carina Ernemyr
Repslagaregatan 8
241 32 Eslöv
Tel: 0700-925781
ernemyr.carina@hotmail.se

HELSINGBORG

Närlunda Koloniförening

Kontaktperson
Karl-Erik Finnman
finnman@telia.com
Telefon: 070- 874 51 63

Rya Fritidsby
C/O Carina Ence Konsult AB
St Clemens gata 44
252 34 Helsingborg
E-post: rya.fritidsby@outlook.com

Kontaktperson
Ordförande
Eva Rahlskog
Tel: 072-727 44 22
eva.rahlskog54@gmail.com

Åragatans Koloniförening

Föreningsinformation

Kontaktperson

 

KRISTIANSTAD

Koloniträdgårdsföreningen Sommarstaden

Föreningsinformation
http://www.sommarstaden.wordpress.com

Kontaktperson
Ordförande
Marie Westford
Tel: 0701-106028
marie.westford@hotmail.com

Trekanten Koloniträdgårdsförening
c/o
Ordförande
Tommy Braun
Albert Henningsväg 1
291 46 Kristianstad

Kontaktperson
Ordförande Tommy Braun
Tel: 0734-220266
E-post:tommy-braun@tele2.se

Koloniträdgårdsföreningen Vallen
E-post: vallen-koloni@hotmail.com

Kontaktperson
Ordförande
Katharina Trönnberg
Hovslagargatan 3 a
291 54 Kristianstad
Tel: 0738-542901

LANDSKRONA

Citadellets koloniförening
Stora Norregatan 148
261 40 Landskrona

Facebooksida:
https://www.facebook.com/citadellet/

Kontaktperson
Ordförande
Mats Klein
Tel: 0733-474110
E-post: mats.klein@landskrona.net

 

MALMÖ

Almåsa Fritidsby

Föreningsinformation
Hemsida:
http://www.almasa-fritidsby.com

Kontaktperson

 

Elinelunds Sommarstad

Föreningsinformation
Hemsida:
http://www.elinelundssommarstad.se

 

Flansbjärs koloniförening

Föreningsinformation
Hemsida:
http://flansbjer.se

Kontaktperson

 

Jägershill Sommarstad 2

Hemsida:
http://www.jagershill2.se

Kontaktperson
Ordforande
Bernold Olausson
Tel: 070-734 69 19
E-post: ordf@jagershill2.se

Kölnans Fritidsby

Föreningsinformation

Kontaktperson
ordförande Agnethe Ohlsson
0723-821918

 

Mossängens Sommarstad

Föreningsinformation
Hemsida:
http://www.mossangens.se

Kontaktperson
Ordförande
Sune Malmgren
Tel: 076-830 0919
E-post: sune.i.malmgren@telia.com

 

Strandåsens stugförening

Föreningsinformation

Kontaktperson
Tomas Johansson
datten59@gmail.com

 

Västkustens Koloniförening
E-post: styrelsen@vastkustenkoloni.se
Hemsida: vastkustenskoloni.blogspot.com

Kontaktperson
Ordförande
Bob Stigsson
Baltzarsgatan 14 D
211 36 Malmö
Tel: 072-454 7911
E-post: bob.stigsson@vastkustenskoloni.se

Zeniths Koloniförening
E-post: styrelsen@zenithskolonier.se
Hemsida: http://www.zenithskolonier.se/

Kontaktperson
Ordförande
styrelsen@zenithskolonier.se

Ärtholmens Sommarstad
Ärtholmsvägen 99
215 69 Malmö
E-post: info@artholmen.co
Hemsida: http://www.artholmen.com

Kontaktperson
Ordförande
Jan Väring
Kilian Zollsgatan 33
217 56 Malmö
E-post: janne.varing@gmail.com

 

Östra Sommarstaden (M)
Hemsida:
www.sommarstaden.org

Kontaktperson
Styrelsen
kosmalmo@gmail.com

 

SIMRISHAMN

Hamnabro Koloniförening

Föreningsinformation

Kontaktperson
Ordförande
Bo Månsson
Bergstrands väg 4a
272 33 Simrishamn
tel: 0706-799 059
E-post: mansson.bo@hotmail.com

Norra Koloniområdet trädgårdsförening
Grånemadsvägen 1
272 31 Simrishamn
E-post: trf@norrakoloniomradet.se

Kontaktperson
Ordförande
Carl-Arne Åhlin
E-post: carlarne.ahlin@hotmail.com
Tel: 070-5626210

TOMELILLA

Väladalens koloniförening
C/o
Ordförande
Ingvar Andersson
Byavägen 11
273 31 Tomelilla

Kontaktperson
Ordförande
Ingvar Andersson
070-299 22 71
ingvar.tomelilla@tele2.se

 

YSTAD

Östra Sommarstaden (Y)
Box 218
271 35 Ystad

Hemsida: http://www.ostrasommarstaden.se

Kontaktperson
Ordförande
Carolin Persson
Regementsgatan 47 d
271 45 Ystad
Tel: 070-633 56 85
E-post: karolin.persson@ystad.se

Medlemsföreningar delar av Blekinge

Karlshamns Koloniträdgårdsförening
c/o Anders Englesson
Pölsekruvägen 76
374 92 Asarum

Hemsida: Karlshamns Koloniträdgårdsförening

Kontaktperson:
Anders Englesson
Tel: 0705-712 604
E-post: englesson@telia.com

 

 

 

 

Nyhetsarkiv blogg
Trädgårdsrådgivning
Här kan du fråga och även läsa andras frågor och svar från vår expert Ulf Nilsson på odling! Klicka här
Arkiv per kategori